Ako zapojiť práčku

5 bodov, ktoré je potrebné postrážiť

Jedným z najdôležitejších krokov pri kúpe novej práčky je jej správne zapojenie do prevádzky. Prečítajte si, ako postupovať a čoho sa vyvarovať, aby vám práčka fungovala bez problémov.

  1. UMIESTNENIE: V prvom rade vyberte vhodné miesto. Práčku rozhodne neinštalujte v miestnosti, kde hrozí pokles teploty pod 0 °C (napríklad v nevykurovanej garáži alebo komore). Zamrznutie vody v práčke totiž môže spôsobiť jej poškodenie. Práčku postavte na rovnú a pevnú podlahu najlepšie s betónovým podkladom. Povrch podlahy by mal byť suchý a čistý!, aby sa zabránilo posunutiu. Nezabudnite očistiť aj nastaviteľné nožičky. Výrobcovia vždy upozorňujú, aby práčka stále v úplne vodorovnej polohe. To dosiahnete postupným otáčaním nastaviteľných nožičiek spotrebiča, vyrovnanie priebežne kontrolujte vodováhou. Po nastavení nožičiek pevne dotiahnite matice. Nesprávne nastavenie nožičiek sa prejavuje nežiaducimi vibráciami, pohybom práčky či príliš hlasitou prevádzkou. Venujte im preto náležitú pozornosť.
  2. ČAS: Skôr, než začnete s pripájaním práčky k prívodu a odtoku vody a napájacej sieti, mala by mať izbovú teplotu. Ak ste ju práve priviezli z obchodu, počkajte s inštaláciou aspoň dve hodiny.
  3. TLAK: Zásadnou podmienkou pre optimálnu prevádzku práčky je dostatočný vstupný tlak vody – mal by sa pohybovať v rozmedzí 0,05 až 0,8 MPa. Pod akým tlakom prúdi voda u vás, zistíte celkom jednoducho. Minimálny tlak vody je možné určiť tak, že odmeriate množstvo vytekajúcej vody. Počas 15 sekúnd musia z naplno otvoreného kohútika vytiecť 3 litre vody. Samotné pripojenie prívodu vody sa riadi výbavou konkrétneho modelu práčky – ak má nielen štandardné pripojenie na studenú vodu, ale aj na teplú, pripojte hadicu s modrou značkou k prívodu studenej vody a hadicu s červenou značkou na prívod teplej vody. Prívodovú hadicu poriadne dotiahnite rukou (kliešte, kľúče alebo podobné nástroje by mohli poškodiť závity matice) tak, aby voda odnikiaľ neunikala a nedochádzalo k presiaknutiu.
  4. ODTOK: Odtokovú hadicu môžete pripojiť niekoľkými spôsobmi. Pokiaľ ju odvediete do výlevky alebo do vane, dobre ju upevnite k otvoru držiaka kolena, aby nevykĺzla na podlahu. A pozor, koniec odtokovej hadice nikdy neponárajte do vypustenej vody! Ďalšou možnosťou je pripojenie hadice priamo k odtoku z umývadla alebo k odtoku v stene (priemer minimálne 4 cm) so sifónom, ktorý ale musí byť nainštalovaný tak, aby ho bolo možné čistiť. Koniec odtokovej hadice je potrebné umiestniť minimálne 60 cm a maximálne 100 cm nad úroveň podlahy.
  5. ELEKTRINA: Nakoniec ostáva už len zapojiť práčku do elektriny. Urobte to priamo prípojnou šnúrou bez použitia predlžovačky, pretože inak hrozí nebezpečenstvo prehriatia a požiaru. Konkrétne napätie a ďalšie informácie bývajú uvedené na typovom štítku umiestnenom pod rámom dvierok. Aby nebol spotrebič poškodený nadmerným napätím siete, napríklad pri zásahu bleskom, je dobré používať ochranu proti prepätiu triedy I. Spotrebič nikdy nezapájajte do zásuvky určenej pre elektrický holiaci strojček alebo fén.

 

A ešte jedna rada na záver. Ak je práčka vybavená samočistiacim programom, oplatí sa ho použiť ešte pred prvým praním, aby sa z bubna odstránili prípadné nečistoty.

Zdroj: www. gorenje.sk

1 thoughts on “Ako zapojiť práčku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *